دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

  مطالعه تاثیر خصوصی سازی در صنعت بیمه بر کارایی بیمه در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

  • بیمه های مهندسی :

از حدود 35 سال پیش به کمک یکی از شرکتهای آلمانی به نام “مونیخ ری” بیمه های مهندسی تأسیس گردید. در بیمه های مهندسی خسارتهای فیزیکی ناگهانی و غیر قابل پیش بینی ناشی از حادثه جبران می گردد و در بعضی از انواع بیمه های مهندسی ( تمام خطر ) دامنه پوشش به جبران خسارتهای انسانی، تکنیکی و زیانهای ناشی از خطرات طبیعی نیز گسترش می یابند.

  • بیمه باربری :

بیمه باربری ازجمله انواع بیمه می باشد که خطرات حمل و نقل کالاها را تحت پوشش قرار می دهد. اگرچه این بیمه شامل سه بخش باربری وارداتی، صادراتی و حمل داخلی می گردد، اما بازار ایران بیشتر در بخش بیمه باربری وارداتی فعال بوده و در بخش های دیگر فعالیت چندان قابل توجهی نداشته می باشد. مهمترین عامل شروع رشد و افزایش سهم بیمه باربری در بازار بیمه ایران مصوبه مورخ 13 / 3 / 1326 هیأت وزیران بود که به موجب آن کلیه بانک های کشور موظف گردیدند هنگام گشایش اعتبار از وارد کنندگان کالا درخواست ارائه بیمه نامه باربری بنمایند که توسط یکی از شرکت های بیمه ثبت شده در ایران صادر شده باشد. به این ترتیب از سال 1326 ه. ش، حجم حق بیمه این رشته ارتباط ای مستقیم با اندازه واردات کشور پیدا نمود و از آن پس هر زمان که درآمدهای ارزی افزایش پیدا نمود و اندازه واردات کشور بالا رفت، حجم حق بیمه باربری نیز به تناسب آن افزایش پیدا نمود و بالعکس، کاهش واردات موجب تقلیل حق بیمه این رشته گردید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • سایر انواع بیمه های غیر زندگی :

فعالیت مؤسسات بیمه تا سال 1329 ه. ش، اکثراً حول محور بیمه های باربری، آتش سوزی، اتومبیل، عمر وحادثه متمرکز بوده می باشد. از سال 1330 ه. ش شرکت های بیمه کوشش در گسترش فعالیت خود نموده و به تدریج اقدام به صدور بیمه نامه در انواع دیگر رشته های بیمه ای کردند که عبارتند از) سالنامه آماری صنعت بیمه 1390 ؛ ص 98 و99) :

  • بیمه بدنه کشتی : آمار موجود به صورت بیمه نامه مستقل از سال 1359 ه. ش
  • بیمه پول : آمار موجود به صورت بیمه نامه مستقل از سال 1359 ه. ش به بعد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 اهداف این پژوهش

هدف از این پژوهش، مطالعه وضعیت صنعت بیمه در ایران و سهم صنعت بیمه در تولید ناخالص ملی و تأثیر خصوصی سازی بر کارایی صنعت بیمه می باشد.